Forum Forum projektu "Równi i Zintegrowani" Strona Główna Forum projektu "Równi i Zintegrowani"
www.rizorzesze.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

BEZPIECZEŃSTWO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum projektu "Równi i Zintegrowani" Strona Główna -> Forum Równi i Zintegrowani
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karina




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:05, 14 Lut 2010    Temat postu: BEZPIECZEŃSTWO

FERIE ZIMOWE 2010

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas zabawy na śniegu?

Podczas gdy dzieci uwielbiają zimę i wszystkie zabawy na śniegu, my dorośli musimy zadbać o to, aby te zabawy były w pełni bezpieczne. Należy pamiętać o tym, aby dzieci nie przemarzły lub nie odmroziły sobie rąk, nóg itd. Poniżej podaję kilka najważniejszych uwag, które rodzice powinni przestrzegać, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo

- Zapewnij dziecku odpowiednie ubranie. Powinny mieć ciepłe spodnie, rajtuzy, sweter, ciepłą kurtkę, ciepłe skarpety, czapkę, szalik i obowiązkowo rękawiczki. Ubrania muszą być z materiału, który pozwoli skórze oddychać, najlepiej naturalne, bawełniane.

- Co jakiś czas powinnaś wołać dziecko do domu, aby się chwilę rozgrzało, podaj ciepły napój, zmień rękawiczki i czapkę jeżeli są mokre zanim dziecko powrotem pójdzie na dwór. Jeżeli dziecko mówi, że "nie czuje" palców u nóg lub rąk wówczas nie powinno wychodzić więcej na dwór.

- Wytłumacz dziecku, że musi zachować ostrożność podczas jazdy na sankach, zawsze musi zjeżdżać nogami do przodu. Powinno ono bawić się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karina




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:12, 14 Lut 2010    Temat postu:

ZJEŻDŻAJĄC NA SANECZKACH lub LEPIĄC BAŁWANKA:

PAMIĘTAJMY, ŻE....

* nie chodzimy po tej części górki, po której zjeżdżają na sankach inne osoby
* podchodzimy pod górkę z boku, aby nie przeszkadzamy innym osobom i uważamy by nie spowodować kolizji
* w czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami
* śnieżki do zabawy nie mogą być za twarde, a juz na pewno nie mogą być z kamieniem w środku
* rzucanie śnieżkami w samochody, zwłaszcza będące w ruchu może spowodować wypadek.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Karina dnia Nie 12:14, 14 Lut 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirka




Dołączył: 30 Wrz 2009
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzesze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:07, 18 Lut 2010    Temat postu:

W zupełności zgadzam się z Kariną! To bardzo ważne, żeby dzieciaki wiedziały jak bezpiecznie bawic sie z innymi na śniegu. Ale nie zwalnia to rodziców ze sprawowania opieki nad dziećmi w trakcie takich zabaw, bo małe dziecko nie potrafi przewidzieć następstw swoich działań, zwłaszcza gdy dobrze się bawi. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 11:38, 18 Mar 2010    Temat postu:

Zbliża się wiosna, już niedługo dzieci wsiądą na rowerki, hulajnogi, założą rolki na nogi. Pamiętajmy, że dziecko nie może poruszać się po drodze samo, bez opieki. Warto też utrwalić z dziećmi poznane w trakcie zajęć zasady poruszania się po drodze oraz podstawowe znaki drogowe.
Ruch na świeżym powietrzu na pewno wyjdzie dzieciom na zdrowie. Ważne, żeby były też bezpieczne.
Pozdrwiam Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Róża




Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 1:14, 08 Maj 2010    Temat postu:

Za bezieczeństwo dziecka odpowiada dorosły; na szczęście minęły czasy, gdy po dzieci do przedszkola przychodziło niewiele starsze rodzeństwo; dziś mamy - niestety częściej niż niektórym się zdaje - problem z rodzicami (głównie tatusiami), którzy przychodzą po dzieci po przysłowiowym "1 piwku"; nauczyciel nie rozpozna w domofonie tego "zapachu" a głos nie zawsze nas zaalarmuje; pozostaje apel do zdrowego rozsądku: prowadzenie dziecka to jak prowadzenie bardzo szybkiego i cennego pojazdu - szybko można stracić nad nim kontrolę; róznica jest jednak zasadnicza - NIE KUPIMY DO NIEGO CZĘŚCI ZAMIENNYCH !!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirka




Dołączył: 30 Wrz 2009
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzesze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:57, 19 Maj 2010    Temat postu:

Dzieci przedszkolne uczą się w naszych przedszkolach jak być bezpiecznym w różnych sytuacjach. Kazde dziecko powinno wiedzieć jak należy się zachować gdy komuś przydarzy się coś złego. w tym celu realizowany jest program "Bezpieczny Świat Dziecka"; dzieci m.in. poznają numery alarmowe: pogotowia, straży, policji oraz numeru alarmowego 112. Dzieci powinny też znać swoje dane osobowe: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Warto z dziećmi w domu potrenować te podstawowe informacje. Może się okazać, że dzięki temu pomoc potrzebna konkretnej osobie nadejdzie szybciej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka Szafraniec




Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzesze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:33, 28 Cze 2010    Temat postu: WAKACJE

DRODZY RODZICE!

Zbliżają się wakacje. Dla nas wszystkich a w szczególności dla dzieci jest to niezwykły czas. Czas odpoczynku, czas zabawy. Będziemy spędzać go wspólnie z rodziną. Bardzo ważne jest, żeby nie zapomnieć o bezpieczeńswie - nad wodą, w górach, na plaży, w mieście, na wsi...
Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

NA PLAŻY
Nie spuszczaj dziecka nawet na chwilę z oka. Mały szkrab może utopić się nawet w wodzie do kolan, a niewielka fala może go przewrócić. Gdy maluch pluska się w wodzie, zawsze musisz być przy nim.

GROŹNY PIASEK
Nie tylko woda może być niebezpieczna, piasek też. Nie pozwalaj dziecku bawić się na wydmach ani wspinać się na nie, kopać wielkich dołów ani bawić się w nich. Piasek mógłby się obsunąć i przysypać dziecko.

NIE POZWÓL MU SIĘ ZGUBIĆ
Na zatłoczonej plaży czy deptaku łatwo się zgubić. Musisz więc nauczyć dziecko, by się ciebie pilnowało. Powinno też znać nie tylko swoje imię, ale także nazwisko i adres. To o wiele ważniejsze od rozpoznawania liter czy liczenia do 10. I wcale nie takie trudne. Nawet trzylatek nie powinien mieć z tym trudności. Młodszemu maluchowi załóż na rączkę opaskę z wpisanym adresem i telefonem do domu. Jeśli masz komórkę, najlepiej podaj jej numer.

KAPOK OBOWIĄZKOWY
Na łódce, kajaku czy rowerze wodnym zawsze zakładaj dziecku kapok. Buntuje się? Trudno. Albo da się przekonać, albo z przejażdżki nici. W tej kwestii nie możesz ustąpić.

ROWER = KASK
Gdy podarujesz maluchowi pierwszy rowerek, od razu kup mu kask. Wprawdzie trójkołowiec nie jest wywrotny i twój młody cyklista byłby na nim bezpieczny i bez kasku, ale... jeśli od początku przyzwyczai się do jeżdżenia w kasku, później nie będzie się buntował. Jazda w kasku będzie dla niegojak bieganie po podwórku w butach.

JADĘ SAM!
Na pierwsze samodzielne jazdy na rowerze oprócz kasku załóż dziecku długie spodnie, wtedy ewentualny upadek nie będzie tak bolesny. Unikaj piaszczystych dróg, na których łatwo się przewrócić, bo maluch na długo zniechęci się do dwóch kółek. Nie każ dziecku jechać po wąskich chodnikach wzdłuż jezdni (na początku jazda prosto to nie lada sztuka, rower może "sam" skręcić na jezdnię). Jeżeli maluch jedzie wzdłuż drogi, ty zawsze idź po stronie jezdni . W razie czego będziesz mogła w porę złapać małego cyklistę. Przy przeprawie przez jezdnię każ dziecku zsiąść z roweru.

PASAŻER NA ROWERZE
Nigdy nie woź dziecka na bagażniku czy ramie roweru. Jeśli chcesz zabrać małego pasażera, musisz mieć dla niego specjalny fotelik. Uwaga! Popularne krzesełka z wikliny nie chronią dziecka w razie upadku.

Bezpieczny fotelik powinien być zrobiony z mocnego plastiku, a maluch musi być do niego przypięty pięcio- lub trzypunktowymi pasami. Nóżki dziecka powinny być zabezpieczone plastikowymi paskami, tak by nie mogło ich włożyć w szprychy. No i koniecznie powinno mieć kask na głowie.

OCHRONA ROLKARZA
Nie daj się zwieść sprawności swojego sześciolatka. Na rolkach czy wrotkach bardzo łatwo się przewrócić. Wystarczy chwila nieuwagi i już kolano czy łokieć rozbite. Mały rolkarz powinien mieć na sobie obowiązkowo kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki (te łamią się z zadziwiającą łatwością). Dla początkujących przydałoby się też coś na pupę, ale niestety takiego ochraniacza jeszcze nie wymyślono.

ODBLASKOWE LATO
Podstawowe wakacyjne wyposażenie malucha to światełka odlblaskowe na kurtce i butach. Jeśli kiedykolwiek prowadziłaś samochód wieczorem, wiesz, jakie to ważne. Idącego wzdłuż drogi człowieka w ogóle nie widać. Kurtka z odblaskowymi wszywkami czy błyszczące w ciemnościach buty zapewnią twojemu dziecku większe bezpieczeństwo na drodze.

UWAGA, PIES!
Naucz dziecko, jak ma się zachowywać wobec psów (zwłaszcza na wsi o spotkanie z czworonogiem nietrudno). Podstawowe zasady to: nie zaczepiać, nie wchodzić na jego teren, nie patrzyć mu w oczy, nie uciekać. Mogłoby to sprowokować psa do ataku. Jeśli zwierzę podejdzie blisko, maluch powinien stać nieruchomo (stopy blisko siebie, łokcie przyciśnięte do piersi, dłonie na szyi) i w żadnym wypadku nie krzyczeć. Najprawdopodobniej pies obwącha go i sobie pójdzie.

Zachęcam również do obejrzenia wspólnie z dzieckiem odcinka Jedynkowego Przedszkola poświęconego bezpiecznemu spędzaniu wakacji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Mam nadzieję, że dla każdego z Państwa i Państwa dzieci te wakacje będą niezapomniane, pełne wrażeń i bezpieczne.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Agnieszka Szafraniec dnia Nie 21:44, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka Szafraniec




Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzesze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:57, 30 Paź 2010    Temat postu:

Zabawki a bezpieczeństwo

Zabawka jest nieodłącznym elementem dziecięcych zabaw. Pomaga kształtować wiele umiejętności takich jak zręczność, spostrzegawczość, precyzja manualna, rozwija wyobraźnię i zdolności konstrukcyjne. Stanowi także ważny atrybut zabaw poznawczych. Inspiruje do marzeń. Najbardziej ulubiona zabawka dziecka jest często przedmiotem uczuć przywiązania i przyjaźni. Towarzyszy ona dziecku w różnych sytuacjach życiowych, jej obecność daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Nie wszystkie jednak zabawki są dla dziecka bezpieczne. Najważniejszym kryterium jest tutaj wiek dziecka. Niektóre zabawki wspaniałe i rozwijające dla dzieci starszych mogą być niebezpiecznym narzędziem w rękach maluchów.

Zabawki dla małych dzieci nie powinny mieć:

- ostrych krawędzi (możliwość skaleczenia się)

- drobnych i łatwych do rozebrania elementów (możliwość połknięcia, włożenia do ucha, nosa itd.)

- małych otworów i ruchomych elementów mogących zakleszczyć palce

- nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu

- powinny być wykonane z materiału łatwo zmywalnego

- zabawki przeznaczone do siedzenia lub jeżdżenia powinny być stabilne

Opakowanie zabawek nie powinno służyć do zabawy. Ostre zszywki mogą spowodować skaleczenie, a torby foliowe założone na głowę uduszenie. Postarajmy się, aby podarowana dziecku zabawka była dla niego atrakcyjnym, miłym i jednocześnie bezpiecznym atrybutem dzieciństwa.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka Szafraniec




Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzesze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:39, 10 Kwi 2011    Temat postu: Jeszcze raz o bezpieczeństwie :)

Temat bezpieczeństwa dzieci będzie na pewno zawsze bieżący i warty uaktualnienia bądź przypomnienia Smile Dlatego też zdecydowałam się na jeszcze jeden wpis w tym temacie. Skłoniła mnie do tego lektura ciekawego artykułu ze styczniowego miesięcznika "Bliżej Przedszkola".

W zakresie bezpieczeństwa dzieci to rodzice "powinni nieustannie pogłębiać świadomość tego, jak uczyć dzieci bezpiecznych zachowań, jak wykształcać w nich umiejętność unikania sytuacji stawania się ofiarą przestępstwa lub proszenia o pomoc w chwili zagrożenia. Pozostawiając dziecku margines swobody powinno się je przekonać do konieczności stosowania reguł i zasad, które w pewnym sensie ograniczają swobodę, ale w efekcie przygotowują dziecko do życia we współczesnym otoczeniu społeczno - technicznym. W zamian za to ofiarujemy dziecku poczucie bezpieczeństwa - tak ważne dla jego higieny psychicznej"


Co więc każdy przedszkolak powinien?
* orientować się w bezpiecznym poruszania po drogach w swojej miejscowości
* znać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania
* znać alarmowe numery telefonu
* rozumieć zagrożenia, które może stwarzać świat roślin i zwierząt
* wiedzieć, gdzie może się bezpiecznie bawić, a gdzie nie
* mieć ograniczone zaufanie do dorosłych, szczególnie obcych
* umieć opowiedzieć rodzicom, wychowawcom o każdym neibezpieczeństwie, którego doświadczyło
* posiadać podstawową wiedzę na temat zdrowego odżywiania
* być w stanie opowiedzieć o swoim złym samopoczuciu.

Każdy nauczyciel, każdy wychowawca tego uczy, stara się wprowadzać pewną wiedzę na te tematy - to jednak rodzice są tymi, którzy powinni tą wiedzę pogłębiać i utrwalać - może to zapobiec przykrym sytuacjom w przyszłości Smile

Na koniec wpiszę w tym miejscu jeszcze wierszyk dla dzieci "Co każdy przedszkolak wiedzieć powinien". Jest on dosyć długi, ale myślę, że warto, żeby nasze dziecko się z nim zapoznało Smile

Chociaż jestem jeszcze mały, chociaż nie mam wiele lat,
To wiem dużo już o świecie... O mnie dba zaś cały świat!
Bo dorośli w całym świecie uczą nas, jak mądrze żyć -
Mówią w domu i w przedszkolu, jak bezpiecznym, zdrowym być.
Teraz wam opowiem wszystko - każdą z zasad powiem wam:
Jak zachować się, co robić, by się zdrowo żyło nam.
Bądź ostrożny w swych zabawach - nie kop piłką, gdzie popadnie
Nie popychaj swych kolegów, tylko baw się z nimi ładnie!
Z prądem oraz z zapałkami bądź ostrożny także w domu!
Proś rodziców, by pomogli, by krzywda nie stała się komuś!
Nie kąp się tam, gdzie nie wolno - tam, gdzie nie ma ratownika!
Lodowisko wybierz sztuczne, a niesztucznych zaś unikaj!
Nie chodź również po budowach - tam jest bardzo neibezpiecznie!
Tam jest zawsze wstęp wzbroniony! przestrzegaj tych zasad koniecznie!
Na ulicach, drogach, dróżkach tylko lewą stroną idź!
Miej światełko odblaskowe - tam ostrożnym trzeba być!
Zawsze zdrowo się odżywiaj: jedz owoce i warzywa.
Często soki pij i mleko - w nich witamin moc się skrywa!
O higienę dbaj codziennie - myj się często, a dokładnie!
Byś się nie dał złym chorobom, byś wyglądał świeżo, ładnie!
Żadnych lekarstw nie dotykaj - nie bierz ich bez pozwolenia!
Bo lekarstwa - wszyscy wiedzą - służą tylko do leczenia!
Z telewizją nie przesadzaj i uważaj z komputerem!
Zamiast długo siedzieć przed nim, lepiej przejedź się rowerem!
I na koniec taka rada - to warunek jest konieczny -
Słuchaj pani i rodziców, byś był zdrowy i bezpieczny! Smile


Życzę każdemu z Was drodzy rodzice, aby Wasze dzieci było rozsądne i bezpieczne w każdej chwili Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Agnieszka Szafraniec dnia Nie 16:16, 10 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum projektu "Równi i Zintegrowani" Strona Główna -> Forum Równi i Zintegrowani Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin